Вирощування Гливи в домашніх умовах!

mikos.veshenka

Вирощувати гливи (вешенки), простіше ніж ви думаєте! Гливи мають свої переваги над іншими грибами. Вони володіють високою швидкістю росту, та не такі вимогливі до середовища. Гриб росте на різноманітних рослинних відходах сільського господарства, харчової та деревообробної промисловості.

Взагалі, по кількості субстрату, на яких її вирощують, глива не має рівних. В країнах Європи і США в якості основи для субстрату використовують стебла кукурудзи, в Азії – рисову солому і відходи бавовни. В країнах з розвиненою деревообробною промисловістю при приготуванні субстрату використовують кору і тирсу. В Індії глива росте на побутових відходах паперу,  в Японії на луззі соняшника, на Філіппінах – на шкарлупі кокосів. Також використовують суміші соломи, сої, картопляної шкірки, відходи переробки какао-бобів, кави та винограду.

mikos.infoВарто знати! У природі глива не росте на субстратах (соломі, стеблах, відходах сільського господарства), які використовують при штучному вирощуванні, на них грибам не дозволяють рости гриби плісняви та інші мікроорганізми. Більшість з них конкуренти гливи, тому субстрат перед посівом грибниці термічно обробляють.

Найбільшої популярності в якості сировини для субстрату, набула пшенична солома. Саме про вирощування грибів Гливи, на основі цього субстрату і поговоримо далі.

Сучасне грибне господарство по вирощуванні Гливи включає в себе наступні приміщення:

  • місце для подрібнювання субстрату;
  • ємність для замочування;
  • камеру для термообробки субстрату;
  • приміщення для росту грибів;
  • холодильні камери для зберігання готової продукції.

Але не кожен початківець має змогу придбати обладнання для повного технологічного процесу. Тому в цій статті я опишу весь процес вирощування без автоматизованого обладнання, все що потрібно для цього може бути у вас в господарстві, додати потрібно тільки власний час, терпіння, дотримання технології і врожай свіжих грибів ви збиратимете круглий рік.

Отож, розпочнемо…..

Крок 1. Підготовка сировини.

straw_texture1896Першою справою потрібно знайти якісну пшеничну солому. Уважно простежте щоб вона не мала плісняви та не була гнилою. Далі подрібнюємо її до розміру 5-10 см., це потрібно для кращого розростання грибниці.

Мінеральні добавки. Мінеральні добавки використовують для:

  • покращення структури субстрату ( гіпс з нормою внесення 1-10%). Тобто, при кількості соломи 10 кг, норма внесення гіпсу від 100 грам до 1 кг.
  • та стабілізації  pH (гашене вапно з нормою внесення 0.2-2%). Тобто, при кількості соломи 10 кг, норма внесення гашеного вапна від 20 до 200 грам.

Вода. Для вирощування грибів категорично забороняється використовувати воду з озер та річок. Тому будемо користуватись тільки питною водою.

Крок 2. Приготування субстрату.

Солому з мінеральними добавками ретельно та рівномірно перемішуємо. Далі потрібно зволожити та пастеризувати субстрат. Так як у нас не має спеціального обладнання, будемо все робити з підручних засобів. mikos.substratШукаємо в домі поліпропиленові мішки (звичайні мішки від цукру, з видаленим поліетиленом з середини), або інші мішки які пропускають вологу, набиваємо їх соломою та зав’язуємо.

“Цей процес можна зробити також по іншому, на ваш погляд. Головна мета пропарити та зволожити солому”

Зволоження. Шукаємо ємність та заповнюємо її мішками з субстратом. На цьому етапі потрібно визначитись, яким способом будемо проводити пастеризацію*.

*Пастеризація (термічна обробка) субстрату з ціллю знищити плісняву та інші мікроорганізми, що перешкоджають розвитку гриба гливи.

1-й спосіб: ємність із субстратом заливаємо водою, та підігріваємо до кипіння. Через 3-4 години процес припиняємо та даємо постояти мішкам із субстратом ще 5-8 годин у воді.

2-й спосіб: ємність із субстратом заливаємо кип’ятком (як показано на малюнку вище), до повного занурення мішків, та щоб уникнути втрати тепла накриваємо зверху плівкою. В такому стані, коли середня температура буде 60-70°С, витримуємо субстрат 10-12 годин. Гарячу воду можна поновлювати по мірі спаду температури.

Є також спосіб пастеризації гарячою парою, але в домашніх умовах не має такої змоги. Тому, в нашому випадку зупинимось на попередніх двох.

Отож, через 10-12 годин виймаємо мішки з соломою та даємо стекти лишній воді (приблизно 8-10 годин). Готовою до внесення міцелію солома буде в тому випадку, якщо при стисканні її в руці не виділяться волога.

Внесення міцелію.

%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b0%d0%b3%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%82%d0%b8-3Для внесення грибниці, потрібно ретельно продезінфікувати робоче місце. Промити руки водою з милом, або ж одягти резинові рукавиці.

Міцелій перед посівом потрібно витримати при кімнатній температурі 2-3 години.

Поліетиленові мішки попередньо перфоруємо, роблячи по 10-12 отворів діаметром 1 см, або робимо поздовжні розрізи довжиною по 5-7 см. Рекомендований діаметр мішка 35-50 см. Далі наповнюємо їх соломою шарами по 12-20 см, рівномірно пересипаючи міцелієм. Так до самої основи мішка та зв’язуємо його. %d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b0%d0%b3%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%82%d0%b8-4

%d0%b2%d0%b5%d1%88%d0%b5%d0%bd%d0%ba%d0%b0-%d0%bc%d1%96%d1%86%d0%b5%d0%bb%d1%96%d0%b9Розхід міцелію на один мішок 2-2,5% від ваги блоку, тобто при вазі блоку 10 кг, норма внесення – 200 – 250 грам. Оптимальна вага блоку від 7 до 12 кг.

Вже засіяні блоки переміщуємо в приміщення для проростання грибниці. Період заростання при температурі 22-24°С, 12-15 днів та при вологості повітря 85-90%. Під час цього процесу освітлення не потрібне. Час від часу оглядаємо блоки щоб в них не накопичувалась зайва волога. Можна зробити декілька отворів, не великого розміру, по дну блоку. В цьому випадку зайва вода буде стікати, та не дозволить соломі прогнивати.

Вже на 3-4 день. ви будете спостерігати проростання грибниці. Ефект нагадує розростання білої плісняви.

Процес плодоношення.

Через 12-15 днів проростання, блоки на 90-100% покриваються білою грибницею. В декількох місцях ви також можете спостерігати появу маленьких плодових тіл (примордій). В цей момент потрібно поступово зменшувати температуру до 14-16°С, та дотримуватись вологості на рівні 85-90%. При наявності іншого приміщенні з такими кліматичними умовами, ви можете перенести блоки туди.

Розміщувати грибні блоки потрібно на 15-20 см., вище від підлоги, через накопичення там вуглекислого газу.

Розпочинається процес формування та ріст гриба. В цей момент для гливи необхідне освітлення по 8-10 годин, та потік свіжого повітря (не сквозняк).

Глива, як і шампіньйон, росте швидко. Додатково блоки оприскують водою, щоб від недостачі вологості шляпка гриба не пересихала.

Розміщувати блоки в приміщенні можна в будь – яким способом.  Як показано на малюнках нижче, кожне грибне господарство робить це так, як їм зручніше.

%d0%b3%d1%81-2

p1030474%d1%83%d0%bc-l

 

 

 

 

 

 

За першу хвилю плодоношення, блок дає до 70% всієї врожайності. Є випадки, коли блок на 80% покривається плодовими тілами, в цьому випадку мішок акуратно знімають повністю (щоб не перешкоджав росту грибів), та інтенсивніше здійснюють полив.

Збір врожаю.

%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b0%d0%b3%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%82%d0%b8Від появи зачатків плодових тіл до збору врожаю проходить приблизно тиждень часу. За цей час маленькі, майже не помітні, грибочки встигають перетворитись в розвинений красивий гриб.

Гливи ростуть «гронами». В кожному із них є гриби різних розмірів, тому не потрібно  чекати коли найменший з них виросте до розмірів найбільшого. Зібрати потрібно все відразу. Якщо з такого ростка ви залишите маленький гриб, то далі рости він не буде.

Як я вже писав вище, гливи ростуть хвилями, на першу припадає приблизно 70% всього врожаю, на другу – 20-25% і на третю – 5-10%. Плодові тіла гливи зрізають ножом та укладають в ящики або коробки. В деякиких грибних господарствах їх акуратно виривають, як показано на малюнку нижче. %d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b0%d0%b3%d1%83%d0%b2%d0%b0%d1%82%d0%b8-2

Щоб не допустити втрату ваги, гриби зберігають, замотавши в харчову плівку.

griby4Свіжозібрані гриби можна зберігати без втрати якості при температурі 2-4°С впродовж двох місяців, при температурі 4-7°С – впродовж тижня, при кімнатній температурі – не більше доби.

В підсумку. Загальне уявлення у вирощуванні Гливи у Вас вже сформувалось. Буду вдячний кожному, хто слідкуватиме за блогом. Саме тут я буду розміщати корисну інформацію, яка допоможе стати з початківця до власника грибного господарства.

Нехай щастить!

P.S. Підпишіться під статтю, та дізнавайтесь свіжу інформацію першими.

Subscribe
Повідомляти мене про
guest

17 Коментарі
найновішим
найстаршим найбільшою кількістю голосів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Сергій
Сергій
1 рік назад

Купив ваш міцелій все чудово вот пробую на пеньках. Вирощую перший раз но результат є. У мене таке питання чи можна гливу заселити-засіяти в не зрізане дерево?

Дмитро
Дмитро
1 рік назад
Відповісти  Сергій

Можна, вони ростуть на живих деревах, збирати і на тополях і на акаціях!

Дмитро
Дмитро
4 років назад

Прочитавши статтю.
Получається
2 тижні на проріст
10 днів до першого врожаю
Ще нехай 10 днів до другого
Третій до уваги не берем
Тобто 5 тижнів один “цикл”?

Дмитро
Дмитро
4 років назад

Вітаю)) підскажіть чи можна гливу вирощувати у пластмасових формах приблизно до 15 см глибиною

Наталка
Наталка
4 років назад

Доброго дня!
Підкажіть, будь ласка, де можна придбати якісний міцелій

Олександр
Олександр
5 років назад

Андрій скажіть будь ласка якої ваги буде врожай з 1 кілограма мицелію

Лариса
Лариса
6 років назад

У вас помилка у тексті.

Якщо не прорізати отвори в мішку відразу після заповнення субстратом, він буде псуватися, бо міцелію необхіден газообмін.

Сергій
Сергій
6 років назад

Доброго дня. Дозвольте декілька питань.
1. На скільки знизиться врожайність, якщо не вносити в субстрат гіпс та вапно?
2. Чи збільшиться врожайність і на скільки, якщо міцелію вносити 10% від ваги субстрату?
Дякую.

Сергій
Сергій
6 років назад
Відповісти  Andrii

Дякую за відповідь.