Технологія вирощування шампіньйонів!

mikos.info

Вирощувати гриби шампіньйони може кожен. З чого почати? Що для цього потрібно? В цій статті, я постараюсь дати вичерпну інформацію технологічного процесу.

Хочу попередити, що вирощування грибів в штучних умовах – це досить трудомісткий процес. Без терпіння та виконання послідовних технологічних кроків, бажаного врожаю Вам не бачити. Тому ще на початку потрібно визначитись кожному: «чи потрібно це мені?»

Якщо ж, все таки, потрібно, то  нижче я виділив найголовніші складові, які для вирощування повинні бути обов’язковими.

КОМПОСТ ⇒ В якості компосту використовують солому, кінський або курячий гній, воду та гіпс. Це основні компоненти, які додають в певній послідовності, та перемішують. В якості замінника кінському гною також використовують гній великої рогатої худоби, але в інших співвідношеннях. 

ПРИМІЩЕННЯ ⇒ Головним критеріям, яким повинно відповідати приміщення – це:

  • Чистота (від грибків, плісняви, комах);
  • Доступ свіжого повітря;
  • Вологість в діапазоні 80-95% ;
  • Можливість підтримання температури 22-24°С на момент проростання грибниці, та 15-16°С на час плодоношення.

МІЦЕЛІЙ ⇒ Це особлива складова у вирощуванні. Посівний матеріал (міцелій), головна задача якого, заразити компост спорами грибів, а при оптимальним умовам в приміщенні – подальший розвиток грибниці та розростання в компості. Якісний міцелій можна придбати тільки в спеціалізованих лабораторіях де він виводиться при стерильних умовах.

ПОКРІВЕЛЬНИЙ  МАТЕРІАЛ ⇒   або шампіньйонний грунт, невід’ємна складова. Саме в ньому формується плодове тіло. Складається такий грунт з декількох видів торфу, та наноситься на компост, при повному проростанні грибниці.

Отож, мінімальне уявлення про вирощування шампіньйонів вже сформувалось. Приготування компосту та зараження його міцелієм – це найвідповідальніший процес. Тому багато грибних господарств використовують вже готові грибні компостні блоки. Це найпоширеніший спосіб вирощування. Хоча, є й такі, хто маючи всі складові , весь процес робить самотужки. Тут вибирати Вам!

Проаналізувавши вище наведену інформацію, можна оцінити свої можливості щодо вирощування. Далі кожен процес я буду описувати детальніше, пораджу уважно слідкувати за написаним, при необхідності можете коротко занотовувати.

Отже, чим ж харчується шампіньйон?

Шампіньйон як сапрофіт, харчується органічними та мінеральними сполуками, які гіфи грибів витягують із компосту всією поверхнею. В природньому середовищі гриби харчуються з відмерлих рослин, гумусу грунту, лісних опадів, скупченням гною сільськогосподарських тварин і т.д.

Крок 1. Приготування компосту

Солома – один з важливих компонентів. Найкраще підійде пшенична або житня. Також використовують ячмінну, вівсяну або рисову. Для компостування використовують тільки свіжу солому золотистого кольору. Гнилу та прілу, використовувати не можна, хорошого врожаю не буде.

Гній. Найпоширенішим в компостуванні є кінський соломистий гній, який містить в собі всі необхідні для розвитку гриба елементи. При відсутності кінського гною, альтернативною заміною вважають курячий. На порядок нижче, але також в справу йде гній великої рогатої худоби.

Мінеральні добавки. В першу чергу це гіпс, який збагачує компост кальцієм. Багато господарств на цьому не зупиняються та додають крейду, суперфосфат, мочевину, аміачну селітру і т.д.

Вода. Використовують для зволоження всіх компонентів.


Для приготування компосту краще підійде площадка з бетонним покриттям, якщо такої немає то  стелять поліетилен або інший матеріал. Головна задача – не допустити прямий контакт компосту із землею. Також необхідним має бути накриття від опадів.

Для початку солому зволожують (на 100 кг соломи – 350 – 450 літрів води), в такому стані соломі потрібно дати час постояти 3-5 дні. Після цього робимо бурт. Додаємо шар соломи + гній + солома + гній і т.д (показано на малюнку), все це ще раз зволожують та залишають.

%d0%b1%d1%83%d1%80%d1%82

На малюнку показаний оптимальний розмір такого бурта. Ціль – процес ферментації*.

*Ферментація (бродіння) – процес розпаду, при якому змінюється склад органічних сполук сприятливий для росту грибниці

%d0%b2%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%be-%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b8Варто знати, що при кількості соломи меншій 100 кг, процес ферментації може не розпочатись. Також при температурі повітря менше 10°С , цей процес може зупинитись. Тому в зимовий період компост в невеликих кількостях краще готувати в приміщеннях з хорошим провітрюванням.

Кількість води, яку необхідно додавати в компост, точно сказати важко. Солома здатна увібрати води 80-85% від своєї маси, тому контролювати вологість в бурті прийдеться Вам. Слідкувати потрібно за тим, щоб вода поглиналась буртом повністю та не протікала біля його основи.

Через 5 днів після формування бурта, роблять перше перебивання*.

* Під час ферментації температура в бурті нерівномірна. Зовнішня частина має приблизно 30°С. В цій зоні активно розвиваються кліщі, мікроскопічні бактерії та гриби. Приблизно 30 см., від поверхні знаходиться зона з t 40-60°С. Компост з цієї зони найкраще середовище  для росту шампіньйонів. В самому центрі – анаеробна зона з t 80°С, тут багато мікроорганізмів припиняють розвиток. Для вирівнювання температури, і роблять перебивання.

Досліди показали, що без кальцію міцелій не росте. Тому під час першого перебивання додають гіпс, та по можливості всі інші мінеральні добавки.

Під час перебивання компост ретельно перетрушують щоб розбити грудки та при необхідності зволожують. За весь час ферментації потрібно перебивати компост 4-5 раз кожні 3-4 дні. Получається, час приготування компосту 2-3 тижні.

Через 3-4 дні після останнього перебивання – компост готовий. Якщо чути запах аміаку – компост слід перебити ще раз до повної відсутності запаху аміаку.

%d0%b2%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%be-%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b8Варто знати, що добре приготовлений компост повинен мати темно-коричневий колір, без запаху аміаку, м’який на дотик, а солома легко розриватись. Вологість в цей час не більше 70%. Якщо з компосту просочується вода – додають ще гіпс, або перебивають.

%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%bf%d0%be%d1%81%d1%82

Крок 2. Пастеризація – обробка компосту високою температурою, для знищення шкідливих для шампіньйонів мікроорганізмів, які помирають при тривалій температурі вище 55°С. Таку температуру підтримують протягом 8-16 год.

Початківці та невеликі грибні господарства не маючи спеціально обладнаних камер для пастеризації, роблять це так: після останнього перебивання дають компосту розігрітись до 60°С і залишають бурт на тривалий час. В процесі , шкідники помирають.

Головну мету пастеризації Ви зрозуміли. Йдемо далі.

Крок 3. Інокуляція (внесення міцелію)

Після пастеризації, компосту дають час охолонути до t 22-24°С, та вносять міцелій.

%d0%bc%d1%96%d1%86%d0%b5%d0%bb%d1%96%d0%b9Цей процес потрібно робити в чистому приміщенні, з використанням рукавичок, щоб мінімізувати зараження грибниці. Інокуляцію проводять з розрахунком 6 кг міцелію на 1 тонну компосту, або 500 грам на 80 кг компосту.

Готовий, засіяний грибницею компост, розкладають на стелажі, в ящики або ж в поліетиленові пакети, та накривають газетою або плівкою, щоб запобігти втраті вологи. Щоб уникнути пересихання, легкими  поливами  зволожують бумагу, або безпосередньо компост (0.2-0.3 л/м²).

%d0%b2%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%be-%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b8Варто знати, що на 1 м² корисної площі, оптимальна кількість компосту рівна 80-90 кг. В цьому випадку товщина компосту = 20 см, що є сприятливою для розвитку грибниці.

В цей момент важливим є підтримання мікроклімату в приміщенні:

температура повітря 22-24°С

температура компосту 24-26°С

вологість в приміщенні 90-95%

Під час росту грибниці, температура в компості вища на 2-3°С від температури в приміщенні. В цей момент потрібно ретельно слідкувати. При збільшенні температури вище 28°С – 30°С – міцелій загине.

В середньому, грибниця повністю заростає за 12-15 днів від початку інокуляції. На малюнках показано як змінюється компост на даному етапі.

%d1%81%d1%83%d0%b1%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%821 %d1%81%d1%83%d0%b1%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d1%822

 

 

Через декілька днів (приблизно на 3-5 день), потрібно візуально перевірити приживаність міцелію. Якщо гіфи міцелію, у вигляді тонких ниток, мають довжину 1-2 см., то приживаність хороша, при 0.3-0.5 см. – задовільна.

Отож, як вже згадувалось, для повного заростання міцелієм компосту, потрібно 12-15 днів. Хоча, це умовний показник. Найкраще орієнтуватись по ступеню заростання грибниці (як показано на малюнку). Якщо це сталось – переходимо до наступного кроку.

Крок 4. Нанесення покрівельного матеріалу (торфу)

Хибно вважати, що гриб росте в компості. Там розвивається тільки грибниця, сам гриб, як плодове тіло, формується в покрівельному матеріалі. Цей процес також називають гобтіровка.

Гобтіровка – процес покриття компосту покрівельним матеріалом з метою запобігання його пересихання і підтримання в ньому постійної вологості та температури.

З власного досвіду знаю, що в якості покрівельного матеріалу можна використати універсальний торф для вазонів, який можна купити в квіткових або промислових магазинах. Якщо Ви вирощуєте у великих об’ємах, економніше буде купити торф на спеціалізованих виробництвах .

« Також, покрівельний матеріал можна зробити в домашніх умовах. Читайте тут… »

Отож, наносимо покрівельний матеріал шаром 3-5 см на компост (попередньо знявши газету або плівку), при необхідності зволожуємо.

Розхід  покрівельного матеріалу в середньому 30-40 л, на 1 м²

Температуру повітря, компосту та вологість повітря, зберігаємо на попередньому рівні. Також після 3-4 днів після нанесення покрівельного матеріалу, слідкуємо за його вологістю. Норма поливу від 1 до 4 літрів на м² (в залежності від складу покрівельного матеріалу)

%d0%b2%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%be-%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b8Варто знати, що часто структура грибниці в покрівельному матеріалі порушується. Це пов’язано з поливом або нерівномірним проростанням міцелію. Щоб відновити правильну структуру, роблять рихлення. Після закінчення, злегка втрамбовують торф, та при необхідності поливають. Цей процес виконують до моменту появи плодових тіл  , приблизно як зображено на малюнках.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Протягом 5-10 днів після нанесення грунту, Ви будете спостерігати побіління покрівельного матеріалу, та формування плодових тіл. В цей момент з поливом потрібно бути дуже обережним. Якщо на межі покрівельного матеріалу та компосту не накопичується вода, а плодові тіла білувато-сірого кольору, то все проходить добре. В протилежному випадку потрібно зупинити полив.

Крок 5. Період росту плодових тіл.

Якщо процес росту плодових тіл відповідає нормам описаним вище, слід прослідкувати за кліматом:

температура повітря 14-16°С

температура компосту 17-19°С

вологість в приміщенні 85-90%

Якщо є можливість прослідкувати за вмістом СО₂ в приміщенні, то його рівень повинен бути не більше 0.1% (в період заростання 2%).

%d0%b2%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%be-%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b8Варто знати, що шампіньйон не переносить протягів, особливо холодного повітря, крім того це приводить до пересихання покрівельного матеріалу.

Таким чином, догляд за культурою полягає в регулярних поливах, помірною вентиляцією та підтримкою вищенаведеного температурного режиму. Після появи плодових тіл, норму поливу варто збільшити до 1-1.5 л на 1м² в день.

Часто, для підтримання рівня вологості, в приміщенні регулярно зволожують підлогу.

Період росту плодових тіл до першого врожаю, як правило, триває 2-3 тижні з моменту нанесення покрівельного матеріалу.

Крок 5. Період плодоношення та збір врожаю.

%d1%80%d1%96%d1%81%d1%82Плодоношення грибів шампіньйонів відбувається «хвилями», тобто після активного плодоношення наступає його спад. Зазвичай час кожної хвилі триває один тиждень. При цьому, кожна наступна хвиля дає меншу кількість врожаю. Тому серед великих грибних господарств найбільше цінять першу та другу хвиля.

Збирають гриби наступним чином: беруть за шляпку, злегка %d1%80%d1%96%d1%81%d1%822притискаючи вниз, поворотом відривають від покрівельного матеріалу. Далі обрізають основу ніжки та складають в ящики. Якщо утворилися ямки, то їх присипають свіжим покрівельним матеріалом.

%d1%80%d1%96%d1%81%d1%823Після збору врожаю, важливо щоб гриби не втратили свій товарний вигляд, тому їх потрібно охолодити. Справа в тому, що шампіньйони навіть після збору, продовжують збільшуватись рости, якщо цей процес не зупинити, вони втратять якість. Щоб призупинити ріст, гриби поміщають в охолоджуючу камеру або холодильник з температурою 0…+2С.


%d0%b3%d0%be%d1%82%d0%be%d0%b2%d1%96-%d0%b1%d0%bb%d0%be%d0%ba%d0%b8Як було вже сказано на початку, є підприємства які спеціалізуються на виробництві готових блоків (компост засіяний грибницею). Такими блоками, на даний момент, користуються чи не всі грибні господарства. Переваги: впевненість що компост зроблений правильно, економія часу та зусиль. Про це та інше читайте тут.

%d0%b2%d0%b0%d1%80%d1%82%d0%be-%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b8Варто знати, що відпрацьований компост використовують в якості добрива при вирощуванні сільськогосподарських культур. Тому такі “відходи” грибного господарства, широко користуються попитом серед  фермерів.

Ну що ж, надіюсь, картина про вирощування грибів шампіньйонів у вас намалювалась і ви зрозуміли те головне, без чого врожай не отримати. Далі, все залежить від кожного особисто, а я в свою чергу буду публікувати корисну інформацію яка Вам знадобиться.

Бажаю успіху!

 P.S. Підпишіться під статтю, та дізнавайтесь свіжу інформацію першими.

Subscribe
Повідомляти мене про
guest

68 Коментарі
найновішим
найстаршим найбільшою кількістю голосів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Анна
Анна
1 рік назад

Вітаю. В квартирі ми побудували дерев’яний стелаж і оббили його плівкою. Місце для 4-х грибних блоків. Температура повітря там 23 градуси, температура компосту 24,6-25 градусів. 1 раз на день провітрюємо. А от вологість ніяк не виходить зробити вище 60%. Поставили ємність з водою, по плівці розпилюємо воду і нічого. Що порадите? Завчасно дякую

Руслан
Руслан
1 рік назад

Доброго ранку розкажіть будь ласка більш ретельно про фазу стоп і температурні умови

Олексій
Олексій
1 рік назад

Дякую за корисну інформацію

Яна
Яна
1 рік назад

Доброго дня. Присипала покривним ґрунтом. І проростають паутинкою білою і є деякі білі крапочки

Останнє редагування 1 рік назад від Яна
Лідія
Лідія
2 років назад

Доброго дня
Скажіть будь ласка,чи можна отримати хороший урожай без процесу ферментації?

Віка
Віка
2 років назад

Доброго дня
Скажіть будь ласка,які підготовчі процеси потрібно зробити перед 2 хвилею???

Михайло
Михайло
2 років назад

Я загрузив в приміщеня 30 квадратів 5 тон компосту висота потолків 4 метри з одної з другої 3.50м стилажі на 4 полички таке питання вентилятор я закріпив виходить від вентилятора труба на двір і виходить труба в камеру ця що на дворі зараз закрита шибером для циркуляції відкриваю шибер цієї труби що в камері чи може бути приміщеня без гравітаційних рішіток чи це мусово і чи вплине це на урожай?))

Юрій
Юрій
2 років назад

Підскажіть будьь ласка як підняти температуру в компості якщо в мене уже 10 день а температура в компості 18-19

Михайло
Михайло
2 років назад
Відповісти  Юрій

Приміщеня не герметичне можливо десь втікає тепло

Богдан
Богдан
2 років назад

Доброго дня, підкажіть будь ласка від чого можуть потріскати гриби? І що робити в такому випадку?

FEFCCC10-0334-4DDD-9B32-6F441909E8E7.jpeg
Вікторія
Вікторія
2 років назад

Доброго дня) таке питання) чому одні пишуть що компост потрібно откривати на 18 -20 день ?а у вас на 15 день і чому в блоках не рівна температура . Дякую.

Ярослав
Ярослав
3 років назад

Доброго дня, підкажіть будь ласка, яка ціна одного брикету з компостом шампіньйонів, яка ціна за опт( від якої кількості), чи входить в брикет покрівельний грунт?

Костянтин
Костянтин
3 років назад

Добрий день. Планував вирощувати, але порахувавши рентабельність, не розумію.. Брикет коштує 150 грн/20кг. ( оптом дешевше, але ситуацію це не рятує)+електроенергія і т. д. Опт грибів по країні 25-30 грн. З 1 т. при нормальному догляді 200-250кг.*25=4000/5000, а т. брикету по опту 6000грн. Як хобі так, а де бізнес????

Костянтин
Костянтин
3 років назад
Відповісти  Mikos (admin)

Дякую за відповідь, але блок від виробника оптом 20кг. 100 грн. – 1т. 5000 грн. Але в основному говорять про врожайність 20% , добре берем 30%. 300 кг грибів по 30(що не факт) це 9000 грн. Тепер доставка компосту, грунт, електрика. Тоисть, я так розумію бізнес може бути на великих об’ємах і навиках для збільшення врожаю. В масштабах 1-2т. компосту тим більш для новачка я так розумію буде важковато.

Костянтин
Костянтин
3 років назад
Відповісти  Mikos (admin)

Дякую за вичерпну відповідь та поради

Михайло
Михайло
2 років назад
Відповісти  Костянтин

Здоров так і є чим більший обєм тим більше ви заробляєте при обємі 6 т це вже малий бізнес але якщо мати камеру на 10т то вже норм бізнес

Володимир
Володимир
3 років назад

Доброго вечора. Скажіть скільки хвиль можна зібрати шампіньйони із компосту (наприклад 2. 3. 4. Хвилі), і скільки часу вони будуть рости?

Ніна
Ніна
3 років назад

Добрий день скажіть світло потрібно для грибів .Як і чим можна контролювати температуру чи потрібно щоб зробили якісь майстри

Діма
Діма
3 років назад

Добрий вечір , після посіву міцелія він покрився зеленою пліснявою , що це може бути .

Іван
Іван
3 років назад

Добрий день. Мене звати іван.пробую вирощувати печериці з готових брикетів.на 4 день появилось гіфи- тонкі ниточки.чи можна вже наносити покрівельних грунт? Підкажіть.

Світлана
Світлана
3 років назад

Міцелій самостійно робити можна

Христя
Христя
3 років назад

Доброго дня! Мене цікавить чи не шкодить людині з астмою запах від міцелію і чи не кинеться грибок в квартирі?

Христя
Христя
3 років назад
Відповісти  Mikos (admin)

Тобто спокійно можна вирощувати в багатоповерхівці нічого не буде, ніякого грибка не кинеться на стіну чи підлогу??? 🤔

Останнє редагування 3 років назад від Христя
Олег
Олег
3 років назад

Доброго дня скажіть будь ласка, що робити якщо компост після рихлення держе температуру 28-32 градуси на протязі 2 днів?

Юра
Юра
4 років назад

Доброго дня! Чи можна котролювати температуру приміщення кондиціонером?

Дмитро
Дмитро
4 років назад

Доброго дня!Хотів запитати чи може підійти гній рогатого скота та листя?

Світлана
Світлана
4 років назад

Добрий день! Порадьте ! Після першого врожаю маленькі грибочки пожовтіли ,а на місці викручених грибів грунт взявся цвілюю! Що робити!?

Андрій
Андрій
4 років назад

Добрий день. А покрівельний матеріал також кожен раз новий потрібно?

Олександр
Олександр
4 років назад

А чим можна буде вилікувати гриб від бактеріалки чи лишая???

Наталія
Наталія
4 років назад

Де можна придбати якісні брикети?

віта
віта
5 років назад

Придбала домашній набір шампіньйонів Дари природи.Компост майже сухий, чи можна його якось зволожувути і чи потрібно.

Віталій
Віталій
5 років назад

привіт

Руслан
Руслан
5 років назад

Все зрозуміло якщо будуть питання можна звертатись до вас за порадою

олег
олег
5 років назад

після збору урожаю за +-50 днів, шо робится дальше? шо робити з компостом, можна в нього засівати новий мецилій? чи все викидаєтся і робится новий?

Сергій
Сергій
5 років назад

Невдається нагнати температуру у підвалі. Зробили водяне отоплення, створили акумолятор тепла з бочки 200 л та саморобний теплообмінник. Топимо дровами та неможемо нагнати температури. Що робити? Підкажіть будь-ласка…

Petro
Petro
6 років назад

Дякую, було дуже цікаво, хотілося б зайняти вирощуванням шампіньйонів, но чув, що є ризики при хворобах! відпишіть на мою електронку, є багато питань, хотів би поспілкуватися!

Олег
Олег
6 років назад

Дуже чудово та доступно все розписано, дякую!