Що таке “штам” гриба?

Напевно кожен хто цікавився вирощуванням грибів, чув таке поняття як “штам“. В принципі, це загальне поняття яке використовується в мікробіології, та в цій статті ми поговоримо саме про нього. Якщо коротко, то:

ШТАМ – це чиста культура гриба, яка відрізняється особливими прикметами та властивостями.

штамм грибов

Не зовсім зрозуміло? Спробую пояснити простіше.

Візьмемо на прикладі грибів шампіньйонів. Отож, шампіньйон двохспоровий – рід грибів що відносяться до сімейства шампіньйонових (агарикових), на цей момент найбільш поширений при штучному вирощуванні. Тобто це рід (вид) грибів. Кожен такий вид може мати штами. В цьому випадку штам – це виділена культура з цього роду грибів. Таких штамів може бути декілька, але всі вони різняться своїми властивостями. Є багато штамів такого роду шампіньйона. Наприклад штам А-15 – один з останніх штамів, особливості якого в здібностях утворювати велику шляпку при збереженні високої врожайності. Також А-15 пристосовується до широкого спектру компостів.

(Надіюсь , зараз трохи прояснюється розуміння штаму)

Так само і в інших грибів. З кожного виду, виводяться нові штами, які можуть пристосовуватись до нових субстратів, нових кліматичних умов, протистояти захворюванням і т.п. Тому часто буває що на основі одного штаму, виводять інший. Зовнішній вигляд грибів може бути одинаковим, але новий штам легше реагує на зовнішні чинники та простіший у вирощуванні. Так само один рід грибів може мати штам, який дещо міняє зовнішній вигляд, наприклад розмір шляпки або ніжки, розмір самого гриба в цілому, та його колір, не змінюючи при цьому поживні якості продукту.

(Конкретно про види штамів ми поговоримо в іншій статті)

На сьогоднішній день відселектовано багато нових штамів грибів. Все робиться для оптимізації вирощування та різновидності готової продукції. Перед тим як зайнятись вирощуванням грибів, поцікавтесь який штам міцелію ви будете використовувати, щоб підібрати під нього оптимальні кліматичні умови та субстрат.

Поділіться думкою!

avatar
  Subscribe  
Повідомляти мене про